مشاوره و خرید

0۹۱۲۱۱۱۰۰۹۹

کاربرد فروکروم‌

کاربرد فروکروم‌

در حال حاضر از مواد طبیعی و مصنوعی بسیاری در صنایع استفاده می‌شود. یکی از این مواد فروکروم‌ است که از حمله کاربردترین آلیاژ‌های صنعتی است که در زمینه‌های مختلف از جمله فولاد سازی کاربرد فراوانی دارد.‌ در این مقاله قصد داریم تا راجع به کاربرد فروکروم، چگونگی ساخت این ترکیب و دیگر موارد صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

فروکروم‌ چیست؟

قبل از هرچیز ابتدا باید به صورت مختصر بدانید که فروکروم چیست و چگونه در صنعت استفاده می‌شود. فروکروم‌ همانطور که از نام آن مشخص است، یک آلیاژ ساخته شده از آهن و کروم است. منظور از پیشوند فرو، وجود آهن در این ترکیب است. البته به جهت بهبود خواص مقداری فلزات دیگر هم در آن وجود دارد که درصد آن‌ها به نسبت ناچیز است.

فروکروم‌ (FeCr) یک فروآلیاژ بسیار مهم و کاربردی در صنعت است. که بیشترین مصرف آن در صنایع فولادسازی است البته کاربرد فروکروم در زمینه‌های دیگر هم مهم و تأثیرگذار است. در این ترکیب حدود 50 الی 70 درصد ماده را کروم تشکیل داده است. فروکروم‌ معمولا در کوره‌های قوس الکتریکی تولید می شوند. جهت آشنایی با انواع کوره‌های ریخته گری می‌توانید به مقالات گذشته مراجعه کنید.

برای تولید فروکروم‌ حتما باید نسبت به مصرف انرژی توجه داشته باشید. به همین دلیل هم تولید آن در کشورهایی انجام می شود که صرفه اقتصادی داشته باشد. تولید کنندگان اصلی فروکروم کشورهای آسیایی از جمله: هند، قزاقستان، آفریقای جنوبی، روسیه، چین و… تولید می‌شود.

 

کاربرد فروکروم در صنعت چیست؟

فروکروم‌ یک آلیاژ کاربردی است که به دلیل خواص فوق العاده کروم و آهن، مصارف زیادی دارد که در این قسمت به اختصار به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • ضد زنگ بودن: اصلی‌ترین محل مصرف فروکروم در صنایع فولادسازی است. فروکروم‌ در ساخت فولاد ضد زنگ کاربرد دارد. می‌توان گفت که به همین دلیل فروآلیاژ یک ترکیب دارای مصرف جهانی است. در فروآلیاژ خواص منحصر به فردی وجود دارد که از حمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان مقاومت بالا در برابر خوردگی را نام برد. این قابلیت باعث می‌شود تا فولاد تولید شده مقاومت بیشتری در برابر خوردگی داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: فروآلیاژ و کاربرد آن در صنعت فولاد

 

  • ظاهر زیبا: یکی دیگر از موارد کاربرد فروکروم در صنعت، تاثیر این عناصر روی ظاهر فولاد تولید شده است. ظاهر فولاد تولید شده در تمامی مناطقی که علاوه بر استحکام ظاهر فولاد هم مورد توجه است، می‌تواند به واسطه فروکروم جلوه زیباتری داشته باشد. در واقع فروکروم باعث مدرن ‌تر شدن طاهر فولاد و بهبود رنگ آن هم می‌شود.

 

  • استفاده در صنایع مختلف: جالب است بدانید که تولیدات مختلفی وجود دارند که از این آلیاژ در آن‌ها استفاده می‌شود. مورد بسیار قابل توجهی که در باعث شده کاربرد فروکروم در صنایعی مانند چرم سازی هم پرطرفدار باشد، گرد و غبار فروکروم است. صنعت چرم سازی یکی از مصرف کنندگان اصلی گرد و غبار فروکروم است.

 

  • ساخت مواد مختلف: یک‌ کاربرد فروکروم در ساخت مواد دیگر است. از این آلیاژ برای ساخت فروکروم لیگنوسولفونات هم استفاده می‌شود.‌ فروکروم لیگنو سولفونات یک ماده صنعتی مهم است که همانطور که از نام آن پیداست، فروکروم یکی از ترکیبات اصلی آن است. از فروکروم‌ لیگنوسولفونات در ساختمان سازی استفاده زیادی می‌شود. این ماده باعث می‌شود بتن مورد استفاده در ساختمان سازی، روان‌تر شود.

 

  • تولید مواد نسوز: از دیگر خواص شگفت انگیز فروکروم، دخالت در تولید مواد نسوز است که کاربردهای فراوانی در انواع صنایع مختلف از جمله ساخت ظروف آشپزخانه دارند‌. سرباره‌های فروکروم پایداری بسیار زیادی دارند و به دلیل آن ویژگی می‌‌توانند در ساخت تولیدات نسوز مورد استفاده باشند.

 

  • تولید مواد متالورژی: کاربرد فروکروم در ساخت مواد به روش متالورژی بسیار مهم است و از پودر فروکروم استفاده می‌شود.

 

  • راه‌سازی: فروکروم‌می‌تواند در انواع تولیدات مختلفی که در راه سازی استفاده می‌شوند، بکار رود. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از فروکروم در مصارف عمرانی است.

 

  • تولید چدن: فروکروم در تولید چدن هم استفاده زیادی دارد. بهترین فروآلیاژ هایی که در ساخت و ن استفاده می‌شوند، معمولا شامل: 62 الی 66 درصد کروم و حدود 5% هم کربن هستند.

 

  • فولاد ریخته گری: در ساخت این فولادها از فروآلیاژ هایی که غنی از نیتروژن هستند استفاده می‌شود. این فروکروم‌هت ساختار ریزتری نسبت به موارد معمول دارند. که باعث افزایش مقاومت و استحکام محصول می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: تولید کننده فروآلیاژ

 

در نهایت امروزه کاربرد فروکروم در صنایع مختلف ثابت شده است؛ چرا که این آلیاژ به خاطر تشکیل شدن از عناصر کاربردی خود دارای خواص منحصر به فردی است. در این مطلب به چند مورد از متداول‌ترین محل‌های مصرف فروکروم اشاره کردیم.

 

 

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *