مشاوره و خرید

0۹۱۲۱۱۱۰۰۹۹

فروسیلیس مرغوب

فروسیلیس مرغوب

در حال حاضر انواع مختلف واکنشات شیمیایی که منجر به تولید مواد صنعتی می‌شوند، با تکنیک‌ها و مواد متنوع بهبود یافته‌اند. فروسیلیس یکی از مواد مهم صنعتی است که به دلیل مصارف گسترده‌ای که دارد در کشورهای مختلف تولید می‌شود.‌ تولید فروسیلیس مرغوب عرصه رقابت بسیاری از کمپانی‌های تولید کننده مواد صنعتی است.

فروسیلیس مرغوب می‌تواند خواص بسیاری از مواد و واکنشات شیمیایی را که جنبه صنعتی دارند، بهبود ببخشد. در این مطلب راجع به فروسیلیس، ویژگی‌هایی که یک فروسیلیس با کیفیت دارد، کاربرد فروسیلیس در صنعت و… صحبت کرده‌ایم.

 

فروسیلیس چیست؟

قبل از هرچیزی ابتدا به شرح ماهیت فروسیلیس می‌پردازیم. فروسیلیس یکی از مواد ساخته دست بشر است. انسان با توجه به نیازها و احتیاجات خود، عناصر مختلف شیمیایی را از دیرباز با یکدیگر مخلوط کرده و ترکیبات متنوعی را تولید کرده است. برخی از این ترکیبات کاربردهای گسترده ترس دارند و واکنش تولید آن‌ها همواره با روش‌‌ها و تکنیک‌های جدید به روز رسانی می‌شود.

قبل از اینکه بخواهیم فاکتورهای یک فروسیلیس مرغوب را شرح دهیم، باید درک درستی راجع به چیستی این ماده داشته باشید. فروسیلیس یک ماده جامد است. این ماده در گروه فروآلیاژها قرار دارد. فروالیاژ‌ها ترکیباتی هستند که از آهن و یک عنصر شاخص دیگر ساخته می‌شوند. البته معمولا چند عنصر دیگر با ترکیب درصد ناچیز هم در آلیاژ وجود دارد.

 

 

کاربرد فروسیلیس مرغوب چیست؟

فروسیلیس همانطور که از نام آن مشخص است از آهن و سیلیس ساخته شده است. پیشوند “فِرو” نشان دهنده حضور آهن به مقدار زیاد در این ترکیب است. این ماده در صنایع مختلف استفاده می‌شود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فولاد سازی اشاره کرد. آهن مثل یک واسطه عمل می‌کند و باعث انتقال سیلیس به فولاد می‌شود. سیلیس می‌تواند خواص فولاد ساخته شده را بهبود ببخشد. سیلیس باعث افزایش استحکام فولاد شده و به همین دلیل از اهمیت فراوانی در کارخانجات فولاد سازی برخوردار است.

 

 

ویژگی‌های فروسیلیس مرغوب

از آنجایی که تاثیر این مواد در تولیدات صنعتی بالا است، کیفیت آن در ساخت از اهمیت بالایی برخوردار است. فروسیلیس یک ماده جامد به رنگ خاکستری و بدون نظر است. فروسیلیس بدون بو است اما باید از استنشاق آن خودداری کنید؛ چون می‌تواند خطرناک باشد‌. تولید فروسیلیس مرغوب نکات زیادی دارد؛ اما کنترل درصد آن در هوا یکی از مواردی است که اگر به آن توجه نکنید می‌تواند خطر آفرین باشد.

اگر این ذرات به صورت معلق و آئروسل (یعنی آلودگی‌های معلق در هوا) باشند، می‌تواند منجر به انفجار و تولید گرد و خاک شود. به همین جهت باید دقت فراوانی داشته باشید تا پودر فروسیلیس در معرض شعله قرار نگیرد.  اگر احیانا آتش سوزی اتفاق افتاد، حتما باید پس از خاموش شدن آتش با استفاده از آب مخازن را خنک کنید. یک فروسیلیس خوب در دیدگاه میکروسکوپی از درصد ترکیب مواد استانداردی برخوردار است.

 

 

چگونه کیفیت فروسیلیس مرغوب را حفظ کنیم؟

باید بدانید که فروسیلیسی که کیفیت بالایی دارد، هنگامی که در معرض آب قرار می‌گیرد واکنش داده و هیدروژن تولید می‌کند. همچنین هنگام تماس با مواد اسیدی، قلیایی و رطوبت هم باعث ایجاد گازها سمی می‌شود که می‌توانند اشتغال زا باشند.

البته نباید زیاد نگران باشید. فروسیلیس یک جامد کارآمد است که در دماهای معمولی قابل اشتعال نیست. این ماده تنها زمانی می‌تواند قابلیت اشتعال خودکار داشته باشد که دما بیشتر از 400 درجه سانتیگراد باشد که جزو شرایط محال در حالت عادی است.

 

 

تاثیر چگالی در کیفیت فروسیلیس

چگالی همواره یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تعیین کیفیت مواد مختلف خصوصا آلیاژها بوده و هست. چگالی فروسیلیس وابسته به مقدار عنصر سیلیس در این ماده است. بدین شکل که هر چقدر نسبت آهن بیشتر و طبعا درصد سیلیس کمتر باشد، آلیاژ ما سنگین‌تر است. به عکس اگر درصد آهن کمتر و سیلیس آن بیشتر باشد، فروسیلیس سنگین تری خواهیم داشت که موارد مصرف هرکدام متفاوت است.

نقطه جوش فروسیلیس مرغوب 2355 درجه است. همچنین مقاومت خوبی در برابر ساییدگی دارد.هواص مغناطیس آن بالا است و از توده‌های درست برای بهتر شدن سرباره هنگام واکنش اکسیداسیون استفاده می‌شود.

 

 

مغناطیسی بالایی نیز برخوردار بوده و به شکل توده و یا گرانول یافت می شود. از توده های درشت به منظور نفوذ هر چه بهتر سربازه در زمان اکسیداسیون استفاده می شود. فروسیلیس شکننده بوده و زمانی که بیش از اندازه باشد، باعث تشکیل ذرات ریز می شود.

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *