مشاوره و خرید

0۹۱۲۱۱۱۰۰۹۹

تولید فروکروم

تولید فروکروم

در این مقاله قصد داریم تا راجع به چگونگی تولید فروکروم نکاتی را بیان کنیم. یکی از این محصولات صنعتی که امروزه در صنایع متنوع کاربردهای زیادی دارد، فروکروم است. امروزه به جهت بهبود محصولات مختلف و تولید مواد با کاربردهای بهینه، از ترکیبات مختلفی استفاده می‌شود. هرکدام از این ترکیبات بسته به یک هدف خاص به محصولات اضافه می‌شوند و معمولا باعث بهبود کیفیت، استحکام، زنگ خوردگی، رنگ، شکنندگی و… می‌شوند. ترکیب درصد استفاده از این مواد در ترکیب اصلی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

فروکروم‌ چیست؟

قطعا اگر ندانید که فروکروم‌ چیست و‌ چه کاربردی در صنایع دارد، قادر نخواهید بود تا مراحل و نکات تولید آن را به خوبی درک کنید. به همین دلیل ابتدا به صورت مختصر اشاره می‌کنیم که فروکروم چیست و مهم‌ترین موارد استفاده آن کدام‌ها هستند.

فروکروم‌ یک فروآلیاژ بسیار مشهور است. فروآلیاژها محصولاتی هستند که بر پایه آهن و با ترکیب چند عنصر دیگر تولید می‌شوند. در میان عناصری که به آهن اشاره می‌شوند معمولا ترکیب درصد یکی از آن‌ها اختلاف قابل توجهی با دیگر عناصر دارد. عمده علت بهبود خواص در صنایع فولادسازی و… بخاطر همین عنصر دوم است. به همین جهت تولید فروکروم یکی از موارد مهم در ساخت ترکیبات جدید صنعتی است.

به بیان دیگر بخش عمده فروکروم را آهن و کروم تشکیل داده‌اند. البته عناصر دیگری نیز در این بین وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به: گوگرد، کربن و… اشاره کرد. البته همانطور که گفتیم درصد این مواد بسیار کم است و قابل چشم‌پوشی است.

 

 

تولید فروکروم چگونه انجام می‌شود؟

مهم‌ترین دلیل اهمیت تولید فروکروم با کیفیت، در صنایع فولادسازی، تولید مواد نسوز، چدن و… در نظر گرفته می‌شود. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ماشین آلات، تکنیک‌های متفاوتی برای ساخت فروکروم ارائه شده است؛ اما روشی به نام کربومتریک به عنوان بهترین و‌مرسوم‌ترین مدل تولید فروکروم شناخته می‌شود.

 

معرفی روش کربومتریک

این روش از لحاظ اقتصادی و مصرف انرژی صرفه دارد و به همین دلیل به صورت گسترده از آن استفاده می‌شود. در این قسمت به صورت خلاصه چگونگی انجام واکنش کربومتریک را توضیح می‌دهیم.

در این شیوه ابتدا مواد اولیه را ذوب می‌کنیم و سپس اکسید موجود در مواد اولیه ذوب شده را در دمای خیلی زیاد با کربن موجود در کک واکنش می‌دهیم. کک باعث احیا شدن مواد مذاب می‌شود. در نتیجه آن فروکروم‌ تولید می‌شود. باید توجه کنید که در طول انجام این فرایند، سنگ معدن غنی از کروم به ترکیب اضافه شده و باعث وارد شدن کروم به ترکیب می‌شود.

توجه کنید که پس از آغاز واکنش، و بعد از مدت زمانی که واکنش تا حد قابل توجهی پیش می‌رود، حجم نسبتا زیادی از فروکروم‌، از روی دریچه روی کوره خارج می‌شود.در این قسمت ماده از روی دهانه تعبیه شده در قسمت دیگری جمع آوری می‌شوند. فروکروم‌ی که در این قسمت داریم مذاب است و ابتدا با توجه به روش‌هایی ریخته گری آن را به نقطه انجماد می‌رسانیم.

 

تولید فروکروم با کدام کوره انجام می‌شود؟

کوره مناسب تاثیر بسیار زیادی در صرفه اقتصادی و مصرف انرژی تمام شده شما دارد. پس منطقی است که برای تولید فروکروم با کیفیت بالا و کمترین قیمت باید از یک موزه مناسب بهره بگیرید. متداول‌ترین نوع کوره برای تولید فروکروم، کوره الکتریکی است که با نام کوره قوس الکتریکی هم شناخته می‌شود. واکنش احیا به خوبی در این کوره قابل انجام است؛ به طوری که پس از انجام واکنش احیا، ماده بدست آمده در فواصل زمانی مشخص جمع آوردی می‌شود. این جمع آوردی در نقاط زمانی مشخص و فواصل منظم انجام می‌شود.

 

 

سخن پایانی

فروکروم‌ یک آلیاژ بسیار معروف و پرکاربرد است که در صنایع مختلفی از جمله: صنایع فولاد، چرم سازی، چدن سازی و…  مصارف فراوانی دارد. کیفیت فروالیاژ تولید شده به موارد مختلفی بستگی دارد. راندمان کار، نوع مواد اولیه، هدر رفت انرژی، نوع کوره مورد استفاده و… همگی روی محصول شما اثر خواهند گذاشت.

امروزه شرکت‌های زیادی در ایران قادر به تولید فروکروم هستند. قسمت تمام شده و کیفیت اکثر محصولات تولید این کارخانجات خوب است. استفاده از سنگ معدن با کیفیت و کنترل خوب واکنش می‌تواند منجر به تولید فروکروم مناسب شود که در این مقاله به آن اشاره کردیم.

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *