مشاوره و خرید

0۹۱۲۱۱۱۰۰۹۹

کاربرد وانادیوم در هوا فضا

از انواع فلزات همه کاره که در طیف گسترده ای ایفای نقش می کند، فلز وانادیوم می باشد. این فلز از ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی بهره مند است که آن را به یکی از بهترین ها تبدیل کرده است. از اهمیت این فلز می توان به کاربرد وانادیوم در هوا فضا اشاره کرد که در ادامه سعی کردیم برخی از مهمترین کاربردهای آن را بیان کنیم. چرا که کاربرد این فلز گسترده است و محدود به شرایط خاصی نمی شود.

فلز وانادیوم چیست؟

از قوی ترین انواع فلزاتی که به صورت اشکال مختلف طراحی و تولید شده است و در صنایع ایفای نقش می کند، وانادیوم است. این فلز یک عنصر شیمیایی بسیار نادر و کمیاب است که از مقاومت ساختاری خوب و طبیعی بهره برده است. به صورتی که در برابر خوردگی، مواد قلیایی و اسیدها مقاوم است.

این فلز به صورت اشکال ترکیبی به کار برده می شود که بیشتر در شمال غربی چین، شرق روسیه و آفریقای جنوبی یافت می شود. این فلز با نماد V و عدد اتمی 23 شناسایی شده است و نامگذاری می شود. این فلز اولین عنصر از ستون 5 جدول تناوبی و فلز انتقالی می باشد که قابل انعطاف پذیر است.

این فلز در رنگ خاکستری، استیل و براق ساخته شده است که شکل پذیری عالی دارد. نکته جالبی که در رابطه با این فلز وجود دارد، این است که به دلیل بهره مندی از ترکیبات زیبا و رنگارنگ، با نام الهه اسکاندیناوی نیز شناخته شده است که این بسیار زیبا و خارق العاده است.

وانادیوم در فضا به چه صورت کاربرد دارد؟

همانطور که یکبار به آن اشاره شد، این فلز به صورت همه کاره استفاده می شود. از سختی و مقاومت بالایی بهره مند است که همین ویژگی ها، آن را به یک فلز ایده آل تبدیل کرده است. به صورت کلی، این فلز به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد، از کاربردهای متعددی بهره مند است. از جمله مهمترین کاربرد وانادیوم در هوا فضا شامل موارد ذکر شده در زیر می باشد:

ساخت اجزای موشک

موشک ها در زمانی که پرتاب می شوند، ممکن است با آسیب های زیادی روبرو شوند. به همین دلیل این فلز مقاوم در اجزای موشک به کار برده می شود که در زمان پرواز و فرود آن به هیچ عنوان آسیب نمی بیند و مقاومت بالایی دارد.

وانادیوم در ساخت اجزای هواپیما

از این محصول به صورت گسترده در ساخت اجزای مهم یک هواپیما از جمله بال ها، چارچوب و ارابه فرود به کار برده می شود. از آنجایی که این اجزا نقش حیاتی را بازی می کنند، از وانادیوم می توان با اطمینان خاطر کامل در آن ها استفاده کرد.

اجزای فضا پیما

برخی از اجزای حیاتی فضا پیما اعم از کاوشگرهای فضایی، چارچوب شاتل و ماهواره ها در ساختار خود از فلز وانادیوم بهره برده اند. این فلز به دلیل سبک وزن بودن و بهره مندی از استحکام بالا برای سفرهای فضایی یک انتخاب ایده آل محسوب می شود.

موتو جت

قطعات مختلفی که در موتور جت به کار برده می شوند، باید از مقاومت بالایی بهره مند باشند. به همین دلیل است که وانادیوم نقش حیاتی و مهمی را در آن ها بازی می کند. پره های توربین، بدنه موتور و تیغه های کمپرسور در ساخت خود از این فلز مهم بهره برده اند. چرا که این فلز می تواند دما و فشار بالا را به راحتی تحمل کند.

موتور موشک

از آنجایی که موتور یک موشک باید بتواند مقاومت بالایی داشته باشد، از وانادیوم استفاده می شود. به این ترتیب این موتور به راحتی می تواند در برابر دما و فشار بالا مقاوم باشد. این آلیاژ در شرایط سخت مشکلی ایجاد نمی کند و یک فلز ضروری و حیاتی برای هوا فضا محسوب می شود.

کلام آخر

اهمیت وانادیوم در حدی است که اجزای هوا فضا بدون آن نمی تواند در برابر شرایط سخت مقاومت داشته باشد. در واقع این فلز به دلیل تطبیق پذیری بالایی که دارد، به یک فلز ضروری در هوا فضا تبدیل شده است که نقش مهمی را در تولید موشک، جت، هواپیما و … بازی می کند. جالب است بدانید که استفاده از این فلز حیاتی در هوا فضا، روز به روز با پیشرفت چشم گیری روبرو است و رو به افزایش است.

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *