مشاوره و خرید

0۹۱۲۱۱۱۰۰۹۹

کاربرد فروسیلیس در صنعت های مختلف

از انواع فرو آلیاژهای مهم و حیاتی، می توان به فروسیلیس اشاره کرد که در صنایع مختلف به صورت گسترده ایفای نقش می کند. فروسیلیس از فرآیند تولید خاصی بهره مند است و دارای خواص شیمیایی منحصر به فرد مخصوص به خود می باشد. در این بخش قصد داریم با کاربرد فروسیلیس در صنعت های مختلف آشنا شویم و به درک کاملی از این آلیاژ دست پیدا کنیم.

مختصری از فروسیلیس

یکی از انواع فروآلیاژهای حیاتی، که از ترکیب سیلیسیم، آهن و سایر عناصر دیگر به دست می آید، فروسیلیس است. در واقع بهتر است بدانید که سیلیسیم موجود در این ترکیب، بین 10 تا 90 درصد می باشد و باقی آن را آهن تشکیل داده است.

در رابطه با کاربرد فروسیلیس در صنعت های مختلف لازم به ذکر است که این آلیاژ، در طیف گسترده از صنعت فولاد به کار برده می شود و در دمای بالای 2500 درجه سانتی گراد به دو روش تولید می شود. از جمله روش های تولید این آلیاژ می توان به کوره های بلند یا کوره های قوس الکتریکی اشاره کرد.

این محصول به نام فروسیلیسیم نیز شناخته شده است که در شکل ظاهری از رنگ خاکستری بهره برده و به صورت جامد تولید شده است. از آن به عنوان ماده اولیه در صنایع استفاده می کنند که بهترین عملکرد را ارائه می دهد.

فروسیلیس از چه خواصی بهره مند است؟

نکته مهمی که در رابطه با این مواد وجود دارد، خواص شیمیایی مهم آن می باشد. در واقع این آلیاژ از نقطه ذوب 1290 تا 1390 بهره مند می باشد که این مقدار یکسان نیست و متغیر است. همچنین نقطه جوش در این ماده برابر با 2355 درجه سانتی گراد می باشد.

در رابطه با خواص مهم این ماده بهتر است بدانید که در برابر مجاورت با آب، واکنش نشان داده و در آزاد سازی هیدروژن ها نقش مهمی را بازی می کند که بسیار حائز اهمیت است. فروسیلیس از خاصیت مغناطیسی بهره مند می باشد و می تواند در برابر خورگی تحمل و مقاومت چشم گیری داشته باشد.

کاربرد فروسیلیس در صنایع مختلف چیست؟

به دلیل اهمیت کاربرد فروسیلیس در صنعت های مختلف این ماده به جایگاه ویژه ای در صنایع دست پیدا کرده است. به صورت کلی می توان پرکاربردترین استفاده آن را در صنایع متالوژی، فولاد، ریخته گری و جوشکاری دانست. در ادامه به صورت مختصر کاربرد فروسیلیس را در هر یک از صنایع ذکر شده توصیح خواهیم داد.

استفاده فروسیلیس در متالوژی

از انواع صنایعی که در تولید و ساخت قطعات فلزی مصنوعی، جوشکاری و ماشین کاری و .. فعالیت می کند و کمتر کسی به اهمیت آن پی برده است، متالوژی می باشد. این صنعت برای فرآوری بسیار از مواد معدنی از این ماده استفاده می کند. همچنین برای فولادهای نسوز در این صنعت از فروسیلیس کمک گرفته می شود که از مهمترین ترکیبات چدن یا فولاد آلیاژی محسوب می شود.

استفاده از فروسیلیس در جوشکاری

از رایج ترین صنایعی که این ماده در آن کاربرد دارد، جوشکاری می باشد. در واقع صنعت جوشکاری برای تولید  الکترودهای گرافیتی به این ماده نیازمند است تا بتواند عملکرد خود را به بهترین شکل ارائه دهد. این ماده نقش پوشش دهی را نیز در این صنایع به عهده دارد و کار خود را در پوشش دهی سیم جوش ها و الکترودهای جوشکاری به نحو احسنت انجام می دهد.

استفاده از فروسیلیس در فولاد و ریخته گری

از انواع موادی که در ریخته گری به صورت گسترده ایفای نقش می کند، به جرئت فروسیلیس است. این ماده برای ریخته گری چدن به عنوان یک محصول جوانه زا کاربرد دارد. البته نمی توان نیاز به این محصول را در تولید گرافیت های مختلف نادیده گرفت. به صورت کلی این محصول از اصلی ترین و حیاتی ترین موادی است که صنایع ریخته گری به آن نیازمند هستند.

کلام آخر

از دسته مهمترین موادی که در صنایع ایفای نقش می کند، فروسیلیس می باشد. کاربرد فروسیلیس در صنعت های مختلف از چنان اهمیتی بهره مند است که نمی توان آن را نادیده گرفت. لازم به ذکر است که این کاربرد تنها به موارد ذکر شده محدود نمی شود و در طیف گسترده ای از آن استفاده می شود که با توجه به فرآیند لازم می توان از آن استفاده کرد.

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *