مشاوره و خرید

0۹۱۲۱۱۱۰۰۹۹

صنایع ریخته گری چیست؟

صنایع ریخته گری چیست؟

یکی از اولین سوالاتی که ممکن است برای افراد علاقمند به مباحث صنعتی ایجاد شود، این است که صنایع ریخته گری چیست و کاربرد آن کدام است؟ صنایع ریخته گری از زمان‌های بسیار دور اما به روش سنتی وجود داشته است. امروزه به دلیل وجود تکنولوژی‌هایی که در روش‌های ریخته گری ایجاد شده است، باعث پیشرفت این صنعت شده است. به دلیل اهمیت این صنایع سعی کردیم در این مطلب به صورت خلاصه ‌و تخصصی راجع به پاسخ این سوال که صنایع ریخته گری چیست، صحبت می‌کنیم. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین دلایل اهمیت این صنعت و کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد.

 

بیشتر بخوانید: مواد اولیه ریخته گری

 

صنایع ریخته گری چیست و چرا تا این اندازه اهمیت دارد؟

همه ما در طول گذراندن زندگی روزمره خود از وسایل زیادی استفاده می‌کنیم. در واقع انجام دادن وظایفی که برعهده داریم، با کمک ابراز و وسایل‌هایی که در اختیار داریم انجام می‌شود. فرقی ندارد که شما یک کارمند جزء هستید یا رییس بانک. در هر صورت از وسایلی که به لطف عصر مدرن ساخته شده است، استفاده می‌کنید. بخش زیادی از این نوع ابزار آلات، در صنایع ریخته گری تولید می‌شوند.

هر وسیله دارای یک فرایند ساخت است که می‌تواند چرخه تولید آسان یا سختی داشته باشد. راحت بودن چرخه ساخت یا سخت بودن آن بسته به مواد اولیه، روند فرآوری و… خواهد داشت. همچنین برخی از این قطعات در تعداد کم و زیاد ساخته می‌شوند. همچنین برخی از این وسایل به شکل دستی و در تعداد کم تولید می‌شوند. قسمت عمده اشیاء تولید شده امروزه، توسط ماشین آلات و کارخانجات تولید می‌شوند. در اینجا نقش گسترده صنعت در تولید مایحتاج زندگی انسان‌ها و جوامع بشری بهتر درک می‌شود. به همین دلیل شناخت اینکه صنایع ریخته گری چیست، به شما کمک می‌کند تا بهتر درک کنید که صنایع ریخته گری چیست و چرا آنقدر مهم است.

به بیان دیگر می‌توان گفت ریخته گری پروسه‌ای است که در آن انواع قطعات فلزی تولید می شوند. لازم به ذکر نیست که استفاده از فلزات تا چه اندازه در زندگی روزمره ما می‌تواند اهمیت داشته باشد. در حال حاضر به جز برخی وسایل پلاستیکی، فلزات در انواع تجهیزات پزشکی، ماشین‌آلات، ابزارها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل فرایند تولید فلزات از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده اصلی صنایع ریخته گری در صنایع خودروسازی و ماشین سازی است.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع کوره ریخته گری

 

انواع صنایع ریخته گری چیست؟

در ریخته گری انواع مختلفی از فلزات برای کاربردهای متفاوت تولید می‌شوند. از همین جهت انواع روش‌های مختلف واکنشات شیمیایی برای تولید فلزات در حجم‌ها و وزن‌نای مختلف تعریف شده است. در ادامه چند مورد از انواع ریخته گری را ذکر می‌کنیم.

  • حکاکی:چاپ، آبکاری، پاشش حرارتی، حکاکی با لیزر و…
  • قالب گیری: متالورژی پودر، پوشش دهی، قالب‌گیری پلاستیک
  • شکل دهی: آهنگری، نورد، اسکتروژن، برش‌ماری، خم کاری و موارد دیگر
  • ماشین کاری: تراشکاری، سوراخکاری، برشکاری با لیزر و…

البته این‌ها تمامی انواع صنایع ریخته گری نیستند. در حال حاضر این صنعت تامین کننده انواع مواد اولیه ساخت وسایل مختلف است و به همین جهت شناخت آن می‌تواند در سفارش انواع مواد برای ساخت وسایل مختلف تاثیرگذار باشد. به علاوه می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه‌ها شود.

 

سخن پایانی

در نهایت سعی کردیم تا در این مطلب راجع به اینکه صنایع ریخته گری چیست و چه کاربردی دارد صحبت کنیم. ریخته گری قدمت زیادی دارد چرا که انسان‌ها از زمان پا گذاشتن به کره خاکی خیلی زود فهمیدند که باید از مواد مختلفی از جمله فلزات استفاده کنند. برای این مهم از ریخته گری استفاده کردند. در حال حاضر ریخته گری به لطف پیشرفته دانش ما از شیمی و چگونگی انجام واکنشات تولید فلزها با کمترین انرژی و هزینه و همچنین پیشرفته‌تر شدن ماشین‌آلات و دستگاه‌ها، کاربرد بیشتری پیدا کرده است. به بیان دیگر ردپای صنعت ریخته گری در صنایع مختلف مشاهده می‌شود‌. بنابراین شناخت انواع ریخته گری و کاربردهای آن می‌تواند کمک کند که درک شما از این صنعت بهبود یابد. در نتیجه بهتر تصمیم بگیرید که چگونه از تولیدات این

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *