مشاوره و خرید

0۹۱۲۱۱۱۰۰۹۹

سنگ معدن و فروآلیاژها

سنگ معدن و فروآلیاژها

امروزه استفاده از سنگ معدن و فروآلیاژها کاربرد فراوانی دارد. به همین دلیل شناخت انواع سنگ معدن و فرو آلیاژ هایی که تولید می‌شوند کمک می‌کند تا چگونگی ساخت بسیاری از مواد برای وسایل را بهتر درک کنید. در ادامه راجع به فرایندهای ساخت مواد از سنگ معدن و انواع فروآلیاژها صحبت می‌کنیم. در انتها می‌توانید تصمیم گیری کنید که کدام نوع فروآلیاژ برای فعالیت‌های شما مناسب‌تر است.

فروآلیاژ چیست؟

برای توضیح ارتباط بین سنگ معدن و فروآلیاژها ابتدا باید راجع به فروآلیاژ مواردی را بدانید. در واقع مفهوم فروآلیاژ و چیستی یک مفهوم پایه‌ای است که می‌تواند به شما در درک بهتر این موضوع کمک کند. در حال حاضر انواع موادی که انسان‌ها برای ساخت و ساز و تولیدات خود استفاده می‌کنند، از طبیعت بدست می‌آید. برخی از این مواد به صورت ترکیب و برخی دیگر به صورت عنصر وجود دارند. انسان‌ها به تجربه دانستند که اگر برخی از عناصر خالص را به یکدیگر ترکیب کنند، می‌توانند از خواص همن‌انوها استفاده کنند. بدین ترتیب آلیاژها ایجاد شدند که از دو یا چند عنصر تشکیل شده‌اند. در این بین فروآلیاژ نام نوع خاصی از آلیاژ است که بر پایه عنصر آهن تولید می‌شود. همچنین عناصر دیگری از جمله: آلومینیوم، کروم، منگنز، سیلیس و… هم در ساخت فروآلیاژها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

بیشتر بخوانید: شرکت‌های فروالیاژ

 

کلمه فروآلیاژ از دو کلمه فِرو + آلیاژ تشکیل شده است. فرو در صنایع شیمیایی به معنی آهن است و نشان می‌دهد که بخش اعظم این ماده از آهن تشکیل شده است. فروآلیاژها انواع مختلفی دارند و به دلیل خواص فوق العاده خود می‌توانند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند. از جمله مهم‌ترین مواردی که در آن از فروآلیاژها استفاده می‌شوند، صنایع تولید فولاد است. در فولاد سازی فروآلیاژ می‌تواند مثل یک واسطه عمل کند و عناصر دیگر را به‌تدریج وارد فولاد کند. این آلیاژ می‌تواند از چندین عنصر فعال که به عنوان سیستم آلیاژی معروف هستند، استفاده کند. بهترین عناصر که ارتباط سنگ معدن و فروآلیاژها را ممکن می‌کنند، نیکل و‌ کبالت هستند که از لحاظ شیمیایی سطح انرژی خوبی دارند.

 

بیشتر بخوانید: تولید کننده فروآلیاژ

انواع سنگ معدن و فروآلیاژها

به‌تدریج، بشر متوجه شد که چگونه می‌تواند از انواع سنگ معدن و فروآلیاژها استفاده کند. بهبود تجربیات و دانش ما در زمینه شیمی و چگونگی انجام واکنش‌ها، به‌‌ علاوه پیشرفت دستگاه‌ها باعث شده است تا بتوانیم از انواع سنگ معدن در ساخت فروآلیاژ های مختلف با خواص متفاوت بهره بگیریم. در این قسمت سعی کردیم به چند مورد از مشهورترین انواع فروالیاژ اشاره کنیم. توجه کنید که موارد پایین تنها چند مورد از فروآلیاژها هستند که مصرف بیشتری به نسبت انواع دیگر دارند.

  • فروسیلیس: می‌توان گفت که پرمصرف‌ترین نوع فروآلیاژ در دنیا فروسیلیس است. این آلیاژ از آهن و سیلیکون با ترکیب درصدی بین ۴۰ تا ۸۰ درصد تشکیل می‌شود. این ترکیب با احیای سیلیس در یک واکنش شیمیایی از پیش کنترل شده و به کمک زغال سنگ در حضور سنگ آهن تولید می شود. فروسیلیس یه عنوان یک اکسید کننده در تولید فولاد زنگ نزن استفاده می‌شود.‌ شما با کنترل کردن شرایط انجام واکنش شیمیایی می‌توانید ترکیب درصد این مواد را کنترل کنید. مصرف اصلی فروسیلیس برای جلوگیری از هدر رفت کربن فولاد حین تولید فولاد و آلیاژهای آهنی استفاده می‌شود. یک خاصیت جالب شیمیایی که فروسیلیس را به عنوان یکی از بهترین فروآلیاژها معرفی می‌کند، تولید هیدروژن در تماس با رطوبت وا است که می‌تواند باعث انفجار و آتش سوزی و حوادث دیگر شود. آرشین و فسفین از مهم‌ترین ضایعات آن هستند که در صورت جمع آوری نامناسب می‌تواند باعث مسمومیت شود.
  • فروکروم: سنگ معدن و‌فروالیاژها انواع زیادی دارند که یکی از آن‌ها فروکروم است.این محصول در واکنش احیای سنگ معدن کروم حاصل می‌شود. مهم‌ترین خاصیت آن ایجاد مقاومت در برابر خوردگی است. به همین دلیل در فولاد سازی مورد استفاده است.
  • فرومنگنز: یکی دیگر از آلیاژهای آهن است که کاربرد فراوانی در صنعت دارد‌. فرومنگنز هم می‌تواند خواص فولاد و چدن را بهبود ببخشد به همین دلیل سالانه مقادیر زیادی از آن تولید می‌شود.

سخن آخر

سنگ معدن و فروالیاژها از جمله محصولات صنعتی پرمصرفی هستند که امروزه در سراسر دنیا استفاده می‌شوند. این مواد در نهایت باعث می‌شوند که کیفیت محصولات بهتر شود و بدین ترتیب نیاز به تعمیر و تعویض هم کاهش پیدا کند.

 

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *