مشاوره و خرید

0۹۱۲۱۱۱۰۰۹۹

تولید کنندگان جهانی فروآلیاژها

از انواع مهمترین آلیاژهایی که در جهان حائز اهمیت است، فروآلیاژ می باشد که از کاربرد به خصوصی بهره مند هستند. تولید کنندگان بزرگی توانسته اند در این زمینه به شهرت چشم گیر دست پیدا کنند که در این بخش قصد داریم با آن ها آشنا شویم. در واقع فرو آلیاژها در زمان گذشته از کیفیت مطلوبی بهره مند نبودند و با گذشت سال ها توانست به یک کیفیت بی نظیر دست پیدا کنند و به کار برده شوند.

فرو آلیاژ چیست؟

قبل از آنکه راجع به بزرگترین تولید کنندگان این نوع محصول صحبت کنیم، بهتر است بدانید که فروآلیاژ در واقع نوعی آلیاژ دارای آهن است که به شکل یک ماده افزودنی ساخته شده است. در نتیجه تولید کنندگان برای عملکرد بهتر، آن را به مذاب فلز اضافه می کنند.

این ترفند، باعث می شود تا تغییرات چشم گیری در فولاد و آلیاژهای آهنی رخ دهد. همین امر فروآلیاژها را به یکی از رایج ترین انواع محصولات جهانی تبدیل کرده است که از آن در صنایع به صورت گسترده استفاده می شود. در حال حاضر تولید کنندگان جهانی بزرگی در این حیطه فعالیت می کنند.

با توجه به اینکه انواع متنوعی از فروآلیاژ ساخته می شوند، قطب های تولید کننده آن ها نیز متفاوت هستند و هر یک دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشند. تاریخچه فروآلیاژ به سال 1920 باز می گردد که در آن زمان، این محصول در کوره بلند تولید می شد.

در رابطه با فرو آلیاژ بهتر است اضافه کنم که این محصول از یک ساختار شکننده و نامناسب بهره مند است که به تنهایی از آن نمی توان در صنایع استفاده کرد. به همین دلیل است که برای استفاده از خواص آن، فرو آلیاژ را با سایر مواد ترکیب می کنند.

در رابطه با نقطه مذاب این محصول بدانید که این فولاد از نقطه مذاب پایینی بهره مند است. پس اضافه کردن آن به مذاب فولاد به داشتن یک نتیجه چشم گیر و تاثیرات مثبت کمک می کند. چرا که قبل از ذوب شدن فولاد، فرو آلیاژ ذوب می شود.

بزرگترین تولید کنندگان جهانی فروآلیاژ

در خصوص بزرگترین تولید کنندگان جهانی فروآلیاژ، لازم به ذکر است که کشور چین توانسته رتبه بهترین و بزرگترین تولید کنندگان را به دست آورد. در واقع این کشور 50 درصد تولید را در این زمینه به خود اختصاص داده است و انواع متنوعی از این محصول را روانه بازار کرده است.

کشور چین توانسته در تولید یکی از بهترین فرو آلیاژها به نام فروسیلیکومنگنز 64 درصد از تولید این محصول را از آن خود کند. بعد از کشور چین، هند، اوکراین، کره جنوبی، برزیل، آفریقایی جنوبی و … در رده های بعدی تولید کنندگان جهانی فرو آلیاژ قرار گرفته اند و توانسته اند در این زمینه به موفقیت چشم گیری دست پیدا کنند.

فروکروم از دیگر انواع مهمترین فرو آلیاژها محسوب می شود، که سه چهارم تولید آن توسط آفریقای جنوبی صورت می گیرد. در عین حال باز هم چین به عنوان بزرگترین تولید کننده فروکروم محسوب می شود که 39 درصد تولید را از آن خود کرده است. بعد از آن قزاقزستان است که رتبه سوم را به دست می گیرد.

چین همچنان پرچم دار تولید فرو آلیاژهای متنوع در جهان می باشد. به صورتی که می توان او را تولید کننده بزرگ 61 درصد فروسیلیس و 36 درصد فرومنگنز در نظر گرفت. به صورت کلی نمی توان اهمیت چین را در تولید انواع این محصول نادیده گرفت.

فرو آلیاژ به چه صورت تولید می گردد؟

همانطور که یکبار به این موضوع اشاره شد،استفاده از فرو آلیاژ به تنهایی در صنایع امکان پذیر نمی باشد. بنابراین با سایر مواد ترکیب می شود و می تواند مهم ترین انواع فرو آلیاژ را در دو روش کوره بلند و کوره قوس الکتریکی تولید کند. به صورت کلی روش کوره بلند کاربرد کمتری دارد و کارخانجات کمی از این روش استفاده می کنند.

از جمله مهمترین انواع فروآلیاژ می توان به نمونه های فرو منگنز، فرو تیتانیوم، فرو وانادیوم، فرومولیبدن، فروسیلیکومنگنز و فروکروم و … اشاره کرد. بهتر است بدانید که انواع متنوعی از این محصول وجود دارد که قادر به نامگذاری تک تک آن ها نخواهیم بود. هر یک از آن ها از ویژگی ها و کاربردهای مخصوص به خود بهره مند هستند.

فرو آلیاژها چه کاربردی دارند؟

به منظور بهبود خواص در صنایع فولاد، انواع فرو آلیاژها ایفای نقش می کنند. با این وجود، می توان مهمترین کاربردهای این تجهیزات مهم را به صورت زیر دسته بندی کرد:

ایجاد کردن خواص جدید در فولاد

به منظور آلیاژی کردن فولاد این دسته از محصولات به کار برده می شوند. به این منظور که باعث می شوند تا فولاد از یک خواص جدید بهره ببرد. از جمله مهمترین انواع فرو آلیاژهایی که به این منظور به کار برده می شوند، شامل فروکروم، فرووانادیوم و فرومنگنز می باشند.

حفظ خواص مکانیکی فولاد

از دیگر کاربردهای مهم برخی از فرو آلیاژها اعم از فرو منگنز و فروسیلیس، می توان به حفظ خواص مکانیکی فولاد و اکسیژن زدایی در آن ها اشاره کرد. از آن جایی که اکسیژن باعث بروز حفره های خاص در فولاد شده و عملکرد آن را مختل می کند، این دسته از فرو آلیاژها به حفظ خواص مکانیکی و اکسیژن زدایی در آن ها می پردازند.

تلقیح در ریخته گری

ایجاد تغییر در شرایط و پارامترهای انجماد آهن مذاب، از مهمترین وظایف فرو آلیاژهای فروسیلیس و فرومنگنز می باشد. به این منظور به این فرآیند تلقیح در ریخته گری گفته می شود. در این کاربرد، این فرو آلیاژها به آهن مذاب اضافه می شوند که نتیجه آن، پراکندگی یکنواخت دانه های کریستال در تمام مذاب آهن می باشد. پس باعث کاهش شکنندگی آن ها می شود.

کلام آخر

چین یکی از بزرگترین تولید کنندگان جهانی فرو آلیاژ محسوب می شود که سهم زیادی از بازار را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است. البته همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد، سایر کشورها نیز در این حیطه فعالیت می کنند و موفق هستند. فرو آلیاژها از دسته مهمترین تجهیزاتی هستند که نمی توان اهمیت آن ها را در دنیا و صنایع انکار کرد و نادیده گرفت.

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *