مشاوره و خرید

0۹۱۲۱۱۱۰۰۹۹

تولید فروسیلیس به چه صورت است؟

تولید فروسیلیس به چه صورت است؟

فروسیلیس یکی از مهم‌ترین مواد صنعتی ساخته دست بشر است که توسط یک واکنش شیمیایی مهم و حساس تولید می‌شود. اگر برای شما هم سوال شده که تولید فروسیلیس به چه صورت است، توصیه می‌کنیم این مطلب را تا انتها دنبال کنید. البته باید در نظر داشته باشید که توضیح دقیق فرایند نیاز به دانش شیمی بالایی دارد که مجال پرداختن به آن وجود ندارد. در اینجا به صورت مختصر و صرف آشنایی با این فرایند موارد مهمی را ذکر می‌کنیم. و در ادامه به کاربردهای مهم این ماده صنعتی اشاره خواهیم داشت.

 

 

تولید فروسیلیس چگونه است؟

گفتیم که پروسه تولید فروسیلیس نیاز به برخورداری از دانش بالا و مواد اولیه با کیفیت دارد. مهم‌ترین دستگاهی که برای انجام واکنش تولید فروآلیاژها به آن احتیاج دارید، کوره مناسب است. متداول‌ ترین نوع کوره‌ای که برای تولید فروسیلیس از آن استفاده می‌شود، کوره قوس الکتریکی است. ساختار این کوره، شرفیت بالای آن و دیگر موارد باعث شده‌امد تا بهترین گزینه برای ساخت فروسیلیس باشد.

به صورت ساده می‌توان گفت که در واکنش تولید این فروآلیاژ، ابتدا اکسید آهن به همراه اکسید سیلیسیوم که به آن کوارتز هم گفته می‌شود،  داخل کوره حرارت داده می‌شوند. برای ترکیب شدن این دو ماده و تولید فروسیلیس تنها کمتر هم قرار دادن آن‌ها کافی نیست و نیاز به دمای کافی و یک‌ احیا کننده داریم که در حضور آن واکنش انجام می‌گیرد. حرارت کوره نیاز به دمای بالایی دارد به طوری که در منابع مختلف ذکر شده دمای مورد نیاز برای این فرایند حدود 2500 درجه سانتیگراد است. باید بدانید که فراهم کردن این شرایط برای انجام شدن واکنش ضروری است و اگر دما به مقدار لازم نباشد و یا اگر از احیا کننده استفاده نکنید، فروسیلیسی در انتها نخواهید داشت.

 

 

نکات مهم تولید فروسیلیس

برای اینکه بدانید تولید فروسیلیس به چه صورت است، حتما باید در مورد چند فاکتور مهم و حیاتی در واکنش اطلاع داشته باشید. یکی از این مواد بسیار مهم کک است که به عنوان سوخت معمولی کوره‌های قوس الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کک ماده بسیار مهمی است چرا که می‌تواند به عنوان احیا کننده هم در واکنش به کار برود. کما اینکه بدون حضور سوخت کوره، امکان ایجاد کردن دمای مورد نیاز برای انجام‌ واکنش هم مهیا نخواهد بود.‌

 

 

مورد مهم بعدی حذف ناخالصی هایی است که در این واکنش ایجاد می شود. ناخالصی یک جزء حذف نشدنی در چنین واکنشات مهمی است که همواره می‌تواند مشکلاتی را برای دستیابی به ماده مورد نظر برای ما ایجاد کند. آلومینیوم یکی از مهم‌ترین ناخالصی‌های واکنش تولید فروسیلیس است. درصد این آلومینیوم در یک بازه مشخص فراوان است و در صورت انجام صحیح واکنش و کیفیت سنگ معدن و…. درصد آن از 10% الی 90% متغیر خواهد بود. این مسئله روی کاربرد فروسیلیس ما تاثیر می‌گذارد.

 

چرا فروسیلیس تولید می‌شود؟

حالا که دانستیم تولید فروسیلیس به چه صورت است، خوب است به کاربرد این ماده هم اشاره کنیم تا بدانیم اصلا چرا نیاز به تولید این ماده روز به روز در حال رشد است؟ تولید فروسیلیس مرغوب با هدف مصرف در پروژه‌های عمرانی، راه سازی، و خصوصا در فولادسازی مورد توجه است. مشخصا فروسیلیس یکی از موادی است که امروزه ساخت و ساز با کیفیت بدون آن تقریبا غیر ممکن است. مهم‌ترین کاربرد استفاده از فروسیلیس در صنایع فولادسازی است. به طوریکه استفاده از فروآلیاژها از جمله فروسیلیس در تمامی کارخانجات تولید فولاد مورد توجه است.

مهم‌ترین خصوصیتی که فروسیلیس در فولادسازی دارد، به بهینه کردن خواص فولاد تولید شده مربوط می‌شود. فروسیلیس به دلیل ترکیب درصد مناسب آهن و سیلیس می‌تواند خواص فولاد مذاب را تنظیم کند و همچنین به خنک سازی فولاد هم کمک می‌کند‌. این ماده استحکام‌ بیشتری به فولاد می‌دهد و در تولید کربن و فولادهای آلیاژی چ، فولاد ضد زنگ، چدن، فولاد الکتریکی و… کاربردهای زیادی دارد. فروسیلیس همچنین در صنایع خودروسازی هم کاربرد دارد.

 

 

بدین ترتیب ساخت و سازها و انواع فعالیت‌های صنعتی مدرن بدون فروسیلیس کیفیت مد نظر را نخوانند داشت و به همین دلیل پروسه تولید این ماده با کیفیت بیشتر و صرفه اقتصادی بالاتر، یکی از مواردی است که باعث رقابت بین کشورهای پیشرفته و صنعتی شده است.

 

سفارش و خرید فروسیلیس

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *